místnost: Knížky a komiksy - tipy a pokec o nich

od: LukKe
pro: all
23.05. 19:11
nevim, nakolik to tu nekoho zajima, ale aspon jedna z odkladanych sag se trochu pohnula konecne - locke lamora:
https://twitter.com/scottlynch78/status/1131474060397961216

ted uz jen GRRM a Rothfuss... haha.. ha..
od: Richmond
pro: LukKe
23.05. 19:12
a Erikson dopsat Charkanas 3!
od: noximo
pro: LukKe
23.05. 19:32
A je na co čekat?
První knížka byla brilantní, ale o další jste tu psali, že je jak od Rothfusse a tu jeho knížku považuju za jednu z nejhorších věcí, co jsem kdy četl, tak jestli si nevystačím s čekáním na GRRM :)
od: LukKe
pro: noximo
23.05. 20:11
red seas me furt bavilo je to trochu jiny, no.. treti asi spis pro fandy.. ale ja mam slabost pro fantasy sagy :) kazdopadne ted ctu na nejaky reddit doporuceni palace job a to je fakt spatne a infantilne napsany.. nechapu, ze to je dobre hodnoceny :)

od: noximo
pro: all
21.12. 16:06
Už je to nějaký pátek, co jsem dočetl Problém Tří Těles (+zbytek trilogie), tak bych k tomu taky mohl něco napsat:

Za prvé: Ta série obsahovala fakt geniální nápady a myšlenky a ten záběr se rozroste do epických rozměrů. V dost ohledech mi to připomínalo Nadaci, hlavně ty první, povídkové, knížky. Byla tam spousta edge-of-the-seat momentů, které vždy úplně zamíchaly tím, o čem ty knihy jsou.

Za druhé: Bylo to příšerně napsané, skoro všechny postavy ploché anebo dementní a obecně pro lidi, co rádi nitpickují to byla totální hostina, protože to byla nekonečná baráž nesmyslů a zbytečností. Já jsem takový člověk, tak jich tu pár uvedu, neseřazené dle významu nebo nesmyslnosti, prostě co mě napadne:

- Hypersuper komplikovaná hra, která dokáže simulovat několik stovek iterací civilizace (aniž by působila jakkoliv zábavně), je vlastně zástěrka, jak odhalit lidi, co si přejí konec lidstva. Hra sama k tomu nijak neodkazuje, ale z nějakého důvodu ji dohraje jen ten, koho lidi serou. Imho by anketa na twitteru měla mnohem lepší zásah na cílovku než tahle zjevně extrémně nákladná hra. Navíc je to od skupiny, která má v tu chvíli už takřka božské schopnosti.

- V jednu chvíli se na scéně objeví člověk a začne vyprávět, jak je od narození líný, ale baví ho matematika a tak se dostal do kláštera, kde mohl v klidu počítat, než si ho náhodou našla jeho manželka. To je příběh roztažený snad na celou kapitolu, nevynechá snad jedinou událost svého života doslova od narození. Celou dobu ho, mimojiné, poslouchá drsný no-bullshit policista a vůbec ho nenapadne tomu chlápkovi říct, jestli se nechce dostat k pointě. Pointa je, že chlápka se pokusila zabít jeho vlastní žena. Celý ten jeho dlouhý příběh je v podstatě zbytečný.

- Po nějaké době se začne pomocí hybernace cestovat do budoucnosti. Nějaká postava se vzbudí v roce X a jiná jí řekne, že je její krajan. Pak následují dva odstavce vysvětlující, že v novém světě chronologická blízkost (z jaké doby kdo pochází) je na rovni geografické a takoví lidé jsou tak pro sebe krajani. To označení už není nikdy v trilogii použito. To asi nejvíc reflektuje celou tu sérii - tohle je pěkný nápad, ale prostě je do knížky a na čtenáře hozen bez nějakého důvodu a není nikterak využit - nedokresluje atmosféru, nic. Prostě je jednou použit, vysvětlen infodumpem a nikdy znovu nezmíněn. A takových drobných nápadů tam jsou desítky, ne-li stovky. Jako kdyby si autor vedl dvacet let poznámky na nápady a bylo mu při psaní líto zahodit byť jen jediný z nich. Vzhledem k tomu, že se tam neustále skáče z jedné doby do další napříč staletími, je neustále vše znovu a znovu vysvětlováno. V kombinaci s tím, že ten autor moc nevyužívá staré dobré show; don't tell je tak drtivá většina povrchní a zapomenutíhodná. Přitom jakmile je něčemu věnována péče, rezonuje to příběhem déle než jednu dvě stránky, tak je to fakt dobré a propracované. Škoda, že autorovi někdo nevzal tužku a neproškrtal tak 40%-50% obsahu.

- Druhá knížka je o lidech, kteří mají takřka neomezenou moc a všechny své plány drží v hlavě, kde je nepřítel nemůže odhalit. Každý z nich pak má svého osobního protivníka, kteří se naopak snaží do nich vžít a odhalit, co vymýšlí. Na provedení těch plánů mají čtyři sta let. To je celkem brilantní koncept, protože ti lidé mají vyloženě v popisu práce vymýšlet píčoviny aby tak ostatní svedli z cesty. S tím může být spousta zábavy, taková hra kočky s myší. Jenže místo toho se vždy ti protivníci teatrálně představí, vysvětlí ten plán, který odhalili a jak ho odhalili a tím z nějakého důvodu vše končí. Pokud si dobře pamatuju, všechny ty plány byly odhaleny snad max 20 let do toho 400letého deadlinu. Místo toho, aby ti lidi nechali ty své protivníky zatknout/popravit, pak jen pokrčili rameny a třeba vymysleli něco jiného tak místo toho z toho či onoho důvodu jen tak umřou. To mě pokaždé rozesmálo, jak teatrálně a nesmyslně se každá z těch linek vyřešila.

- Postavy: První knížka měla celkem dobrého protagonistu, ale popravdě si vůbec nepamatuju, co za celou knížku udělal. Druhá měla nejlepšího protagonistu, ta jeho povaha, kdy mu byl osud lidstva u prdele, mi přišla zábavná, ale jeho motivace byla, že se zamiloval do postavy z knížky, kterou psal. To bylo hodně cringey. Třetí knížka měla hlavní postavu nejhorší. Ta neměla žádnou osobnost a navíc byla vrhána neustále znovu a znovu do centra dění těmi nejnesmyslnějšími důvody. Tady víc než kde jinde pomohlo, kdyby ta její postava si splnila svůj cíl a zmizela a zbytek knížky by byl formou povídek s jinými protagonisty. Plus měla otravného sidekicka - tuším, že to byla nějaká astroložka, ale působila jako nějaká anime roztomilá holčička. Další z mnoha cringe okamžiků bylo, když vyřešila jeden z intergalaktických problémů, když se koupala ve vaně s lodičkou a zároveň trvala na tom, že použije mýdlo stejně jako o něm slyšela v pohádkách.

- To mě přivádí k další věci: Na to, že celá trilogie byla hard-scifi a drtivá většina postav byly vědci, tak tam vlastně nikdo nic důležitého nevymyslel. Tu ústřední myšlenku Temného Lesa předala hlavní postavě, z nějakého důvodu, postava z předchozí knížky, která si ji asi vycucala z prstu. Když byla potřeba vyřešit složité otázky v další knížce, tak se jim odpovědí dostalo skrze kryptické (a stupidní) pohádky.

No asi bych mohl pokračovat dál a dál. Trisolarani, Temný Les, Sofoni, ten epický rozsah jak časový, tak vesmírný, způsob, jak se vyvíjelo lidstvo, příběhy těch přeživších lodí, to všechno bylo fakt báječné a udrželo mě to u celé trilogie. Ale je to protkáno takovým množstvím nesmyslů a nedomyšleností a zbytečností, že bych fakt chtěl vidět nějaký remake z pera lepšího autora.

Btw, už je to dost dávno, co jsem četl, možná by mi to dnes nepřišlo tak kvalitní, ale z podobného ranku sci-fi s epickým a neustále bobtnajícím obsahem bych doporučil tohle: https://www.databazeknih.cz/knihy/spin-60655
Sice to nesahá až za hranice prostoru a času jako Tři Tělesa, ale taky to skvěle graduje a postavy jsou skutečně postavy a ne jen bezcharakterní objekty vykonávající činnosti. Má to snad tři pokračování, ale ty jsem nečetl - dle synopsí se v nich takřka až změnil žánr a myslím, že Spin sám o sobě je ukončený dobře. Chronolity od něj jsou taky fajn, akorát ty tak nějak vyšumí do ztracena bez pořádné gradace.

No a ještě telegraficky:
V Lese Visí Anděl - Nudná kriminálka, přistihl jsem se, že po doposlouchání vlastně ani nevím, jak dopadl jeden ze subplotů. To není moc dobré znamení...
Marťanská kronika - To asi nemusím moc představovat. Mne docela překvapilo, že je to místo hard sci-fi spíš série scénářů pro Twilight Zone. Mars tam kolikrát byl skoro až zbytečná kulisa. Ale pobavilo mě, když se tam v jedné povídce začal objevovat stařík - ta postava tuším neměla jméno, Bradbury ji označoval pořád jako staříka. A tomu staříkovi bylo 55 let. Zajímavé, kam se svět za 70 let posunul :)
od: LukKe
pro: noximo
21.12. 17:42
jo, postavy byly celkem stupidni a slouzili jen jako plot device.. obcas se clovek divil, co tam cpe ten autor za podivny odbocky, infodumpy a podivnosti, ale prave ten brutalni rozsah - jak prostorovej, tak casovej - a to mnozstvi genialnich hard scifi napadu a myslenek me u toho udrzelo a dost prevazilo ty negativa
od: woyta
pro: noximo
23.12. 17:44
osobne mi neprislo, ze tam tech info dumpu bylo nejak moc... ono kdyz skaces po x staletich, tak to muis nejak popsat. Ale s postavama souhlas a ty zpusoby, jak na neco nekdo prisel taky no.. cely svet lusti sifry a pak to vyresi nejaka asistenka ve vane, to byla celkem picovina... ale jinak to bylo super. Klidne bych si dal dalsi dil ve stylu te posledni knizky, klidne i formou povidek (ono mit hlavni postvau kdyz mas tak velky casovy rozsah moc nejde no)
od: noximo
pro: woyta
23.12. 19:00
Nemusíš, dá se to čtenáři 'sdělit' i jinak. Zrovna když máš v příběhu někoho nového (probuzeného v tomto případě), tak je to ta nejjednodušší berlička, jak do textu dostat přirozeně. Můžeš pak snadno přepsat

"Ahoj krajane!"
Slovo krajan ztratilo svůj původní význam a nyní označovalo lidi ze stejné doby.

na

"Ahoj krajane!"
"Krajane?" podivil se číňan nad oslovením, které použil američan.
"Jojo, krajane. Tak si říkáme mezi sebou my, co jsme skončili ve stázi ve stejné době. Na to si zvykneš..."

Já tomu nějak nevytýkám, že každá nová doba potřebuje nové vysvětlení, ale to, že to vysvětlení je příliš často podané takovým strohým způsobem jako kdyby si do příběhu vždy akorát copypastnul úryvek z wiki, což kazí flow vyprávění.
od: Cruan
pro: LukKe
10.02. 16:03
Tak jsem to konečně taky dočetl. Asi půl roku jsem bojoval s první knihou, málem ji nedočetl a po hodně dlouhý době si sehnal druhou, kterou jsem přelouskal za pár dní a pak hned tu poslední, kterou jsem zhltal za jeden den. Čím víc se autor snaží řešit psychologii postav a popisovat jejich chování, tím je to debilnější, ten zbytek je ale geniální a ten rozsah epický, tudíž kvalita postupně rapidně stoupá.
Jen pro ty, kteří to dočetli, pochopil jsem to správně, že Čcheng Sin (hrdinka třetí knihy, která posere každý rozhodnutí, zejména ty, který rozhodují o osudu lidstva) nakonec posere i celej vesmír, když se rozhodne nechat v tom minivesmíru akvárko?
od: noximo
pro: Cruan
10.02. 16:15
To tam není řečeno. Postavy nad tím jen spekulují - že je možné, že stačí aby jen gram chyběl a celé se to posere, ale zároveň pokládají za nepravděpodobné, že úplně všechny ty minivesmíry vyslyší tu zprávu a vrátí se do hlavního vesmíru. Tak to prostě risknou...
od: philizor
pro: noximo
13.05. 20:56
Docetl jsem to minuly tyden a jsem nadseny. Prvni dil mi zpetne prijde nejslabsi, zaroven si pamatuju, ze kdyz jsem ho cetl, bavil me dost. Ovsem ta genialita Temneho Lesa a Vzpominky na Zemi jej totalne prevysuje.
Souhlasim s tim, ze postavy nebyly kdovijak promyslene a slouzily spise jako plot device. Nemuzu se rozhodnout jestli byla otravnejsi Ccheng Sin, nebo ta jeji sidekick anime kamoska, ale Luo Ti byl super a vzhledem k tomu, co se jinak v te knize delo, mi ty postavy tolik nevadily, resp. mi prilis nerusily pozitek z tech fantastickych napadu.
Neskutecne me na tom bavil ten postupny technologicky vyvoj a uveritelnost chovani lidstva. Doufam v dalsi dil co nejdriv. :)

od: Jay Zak
pro: all
25.04. 17:54
kolik máte doma poezie? a mohla bych ji vidět?
od: noximo
pro: Jay Zak
25.04. 17:58
0
od: ATtI
pro: Jay Zak
26.04. 00:00
počítá se Edda? jestli jo, tak přesně 1
od: zila
pro: Jay Zak
26.04. 08:35
0

Pokud se teda nepočítají básničky v Tolkienovi:)
od: Mleako
pro: Jay Zak
26.04. 08:49
Jenom Kytici, Máj a nějaký sonety od Shakespearea. Ty jsem si kdysi koupil pár kaček v Levnejch knihách, ale mám dojem, že jsem je zatím neotevřel.
od: DJK
pro: Mleako
26.04. 09:17
Jj ty mam taky :))
od: angelripper
pro: Mleako
26.04. 09:28
kytici a máj ještě po rodičích mám někde taky, ale ještě jsem to po roce nepřevez do novýho bytu :) pak ještě jednu krátkou sbírku od kamarádky a tím to asi hasne... shodou okolností jsem ale před pár dny objednal agogh od oldřicha mikuláška, protože mě tam jedna pasáž děsně zaujala, ale o zbytku nevím absolutně nic :)
od: Black.Tulip
pro: Jay Zak
26.04. 10:14
Asi toho bude dost, ale zbylo to tu po segře a rodičích a kromě Kytice a Máje jsem nic nečetl :-)
od: Nightmare
pro: Jay Zak
26.04. 11:39
Jednu sbírku co napsal kamarád,jednu svoji a pak něco málo od Nezvala.
od: BroER
pro: Nightmare
26.04. 13:26
čuníkovu knížku?
od: mightning
pro: Jay Zak
26.04. 13:39
malo, nikdy me moc nebavila. cim min se to rymuje, tim vic me to bavi obecne.

nejvic ctu cancer as a social activity od mike ix williamse, sem tam T.S.Elliota protoze to je taky bozi, a jinak mam ted rozectenou conference of the birds
od: dew
pro: Jay Zak
26.04. 13:55
kytici a maj po rodicich a la ripper.

a pak knizecku, co jsem slohnul z jedne hisptr kavarny. je to nejaka slam poetry lesbicke transexualky. nejvetsi hustomazec. :)
od: Nightmare
pro: BroER
26.04. 14:00
jj,máš taky ? :)
btw je na Alze :D
od: BroER
pro: Nightmare
26.04. 14:27
jo, i s věnováním <3
od: vrennatic
pro: Jay Zak
26.04. 18:26
Sam jsem si nikdy zadnou knizku poezie nekoupil. Kdyz me neco zajimalo, tak jsem to nekde stahnul nebo si to pujcil v knihovne.
od: Jay Zak
pro: dew
05.05. 22:33
slam je fajn. přiblíží slovo i "plebsu":)
od: Jay Zak
pro: dew
05.05. 22:34
tak někdy dojděte až přijedu performovat do prahy:)
od: LukKe
pro: Jay Zak
06.05. 14:59
slam, aspon ceskej, je strasnej, jirku charvata urcite znas, pracoval jsem s nim rok a pul a stacilo :))
od: Petaa
pro: Jay Zak
08.05. 16:20
Mam akorat Kytici po rodicich a jednu sbirku Frantiska Gellnera, tu jsem si kiupil sam
od: marrio
pro: Jay Zak
08.05. 17:05
Ztracený ráj, co si tak vybavuju.

od: angelripper
pro: all
25.04. 19:36
tak mi konečně dorazilo tohle:

https://typesetinthefuture.com/2018/12/11/book/

a vřele doporučuju :) blog autora (kde je většina obsahu dostupná zadarmo) sleduju už dlouho a fyzická kopie se přímo nabízela. jediným lehkým zklamáním je papír, kterej je divně polomatnej a určitě by šel vylepšit, ale i tak!
od: Black.Tulip
pro: angelripper
25.04. 23:16
unrelated: četl jsem jako typnisiinthefuture (za kolko som prešiel black na ps2)
od: angelripper
pro: Black.Tulip
26.04. 09:31
včera jsem přišel domů, sednul s tím na terasu a najednou se mi začalo nějak blbě číst, načež jsem zjistil, že je skoro tma a jsem za polovinou knihy, ehm. je to úplně výborný, doporučuju rozhodně ten výše linkovanej blog jako prokrastinanční nástroj do práce.

(tldr - je to kniha o typografii a designu ve scifi filmech, hlavně u částí o blade runnerovi, alienovi a vesmírný odysee jsem slzel dojetím)

od: fanatic
pro: all
18.04. 09:45
muzete mi nekdo doporucit stranku, kde se daji upiratit ebooky?
nebo proste piratebay is the way?

Jsem zid a kdo to ma porad platit :)
od: Mleako
pro: fanatic
18.04. 10:01
Anglickejch najdeš hromadu na libgenu: http://gen.lib.rus.ec/ A český nevím, většinou zadám název na uloz.to a v devadesáti procentech případů to najde aspoň nějakou .doc verzi nebo epub.
od: rich
pro: fanatic
20.04. 10:46

od: Nightmare
pro: all
11.04. 11:19
Dostal sem jako dárek comics Sin City a je to zvláštní.
Jsou to malé úsekové povídky s drsným příběhem o vrazích,kurvách a Marvovi.
Zajimavé je zejména zpracování,někdy třeba na bíle stránce jen pár tahy naznačí ústa a oči a ono to celé nějak funguje. Víc než po stránce příběhu právě tím zpracováním,každý druhý strip by šel pověsit na zeď.

od: Oneiros
pro: Nightmare
11.04. 11:40
vsak tohle je dneska uz kultovni dilo
od: noximo
pro: Nightmare
11.04. 11:47
Sin City znám i já a to jsem komiksový analfabet. To nemusíš nijak představovat :)
od: DJK
pro: noximo
11.04. 12:26
Jj, snad jedinej komix kromě ctyrlistku, co jsem viděl i já
od: Marv
pro: Nightmare
11.04. 21:20
Marv je nejlepší :)
od: Dark
pro: Nightmare
12.04. 19:10
To je snad jediná série komixů, kterou jsem přečetl ve svý době celou :) Je to výborný, no.
od: marrio
pro: Nightmare
13.04. 07:22
Jak bylo v jeskyni?
A pište komiksy, čuráci.
od: Nightmare
pro: Oneiros
17.04. 13:09
Eh ok,tak jsem trochu pozadu :)
od: angelripper
pro: Nightmare
17.04. 13:57
tyve, já si myslel, že to je nějakej sofistikovanej humor :))
od: woyta
pro: Nightmare
17.04. 14:33
pry podle toho je i film v tomhle stylu jsem slysel, ale asi neni moc znamy
od: LukKe
pro: woyta
17.04. 14:38
tak nehrajou tam zadny hvezdy zrovna, no.. to je pochopitelny
od: noximo
pro: LukKe
17.04. 14:43
Typický příklad kdy si mysleli, že rozjedou frančízu a nedostali se ani ke druhému dílu.
od: angelripper
pro: noximo
17.04. 14:51
ale nightmara omlouvá aspoň to, že je to horká novinka a skoro to ještě ani nebylo v kinech.
od: Nightmare
pro: woyta
17.04. 15:18
Jděte do háje :D Sin city jsem viděl a jeho ztvárnění bylo originální, ale komiks mě zrovna minul, četl jsem akorát DC věci
od: Mleako
pro: Nightmare
18.04. 09:59
Tak když si viděl Sin City, tak jaktože se vším tím humbukem okolo filmu nevíš, že je to podle komiksu?:D Nehledě na to, že ty zfilmovaný zápletky jsou úplně stejný jako v komiksu a okýnko po okýnku převedený na plátno.

od: Black.Tulip
pro: all
06.04. 12:16
čtu od Neala Ashera povídkovou knihu Blábol a je to super, celý to univerzum vypadá dobře promyšlený a asi se vrhnu na jeho knihografii :))
od: LukKe
pro: Black.Tulip
06.04. 16:02
doporucuju stahovace, ten me dost bavil.. druhej dil uz min, ale taky jde
od: zila
pro: LukKe
08.04. 09:06
To je nějaký teenage román o předkožce?
od: Vilda
pro: Black.Tulip
08.04. 09:54
Neal Asher je můj nejoblíbenější autor scifi. Doporučji.
od: LukKe
pro: zila
08.04. 10:14
tak Skinner zni v originale trochu lip, no :)) a krome predkozek stahuje i lidi obecne z kuze
od: Black.Tulip
pro: Vilda
08.04. 10:41
Nekecej :-). To abych si pořídil čtečku a koupil knížky v angličtině

od: fanatic
pro: all
01.03. 08:14
Nemate nekdo typ na nejakou knizkz z prostredi new yorku?
konkretne nejaky budovani a vyvoj mesta prip. historie, ale spise psane jako pribeh nebo neco podobneho??
od: haakon
pro: fanatic
02.03. 16:57

od: noximo
pro: all
11.02. 13:23
Metro 2033: První polovina byla dost repetetivní, k hlavnímu hrdinovi se vždy někdo náhodně přidal a po kapitole dvou zmizel a mezitím se akorát střídaly stanice. Druhá byla dobrá, tam příběh skutečně naskočil a celkem to jelo. Líbilo se mi to propojení klasické postapo s určitým okultismem. Fungovalo to překvapivě dobře byť to tam (asi správně) bylo jen okrajově jako koření.

Malevil: Líbila se mi realičnost a jistá strohost a pragmatičnost hlavního hrdiny. V podstatě celá knížka se dá shrnout do 'maloměštáci v postapo'. V celku malý záběr toho jejich mikrosvěta mi vyhovoval (působilo to na mne jak nějaké rané rpg kdy si mohli dovolit vymodelovat jen jednu vesničku a její okolí). Ty náboženské motivy nebyly tak silné, jak jsem se ze synopse bál, celkem to tam sedělo. Vyloženě mě ale rozesmál ten blatantní sexismus. Jako často se o ženských postavách říká, že nejsou nic víc, než jen dámy v nesnázích a nic víc, než jen sexuální objekty. Nikde jinde to nebyla víc pravda, než tady v tom (i když vezmu v potaz spousty pornofilmů :)). V jednu chvíli tam najdou mladou němou holku a hned mají poradu o tom, kdo ji bude šukat. Ta začne šukat všechny na hradě a do konce knížky je tam sotva zmíněna. Pak tam přijede jiná mladá holka. Ta šuká jen svého manžela, ale její jediná charakterová vlastnost je, že chce být šukána všemi a nakonec je taky šukána všemi. Pak je tam jedna 13letá holka, jejíž šukání je tedy jen navrhováno, ale zase je bláznivě zamilovaná do hlavního hrdiny. I když jak nad tím přemýšlím, tak snad všechny ženské v té knížce jsou zamilované do hlavního hrdiny. Je tedy pravda, že tam jsou ještě dvě staré ženské, které nikoho nešukají, ale minimálně jednu z nich si hlavní hrdina prohlíží nahou a dospěje k názoru, že už není šukáníhodná.
Slyšel jsem to jako rozhlasovou adaptaci, byla hodně povedená, kvalitní herci, dobře zahrané postavy. Slyšel jsem tak i něco od Nesba, ale to bylo akorát zmatené, tady jsem takový problém neměl. Vtipné bylo, že celou knížku doprovázela taková ta nejstereotypnější veselá podkresová hudba k francouzskému venkovu. Většinou s k tomu hodila, ale když ta samá hudba hrála k nukleárnímu armagedonu a když pohřbívali ohořelé kosti svých dětí, tak to bylo trochu humorné :)

od: Black.Tulip
pro: all
06.12. 23:32
co kupujete pod stromek? já projel nějakou top 150 a tohle jsem vybral

tátovi
https://www.kosmas.cz/knihy/177016/cesi-ve-wehrmachtu/
mámě
https://www.kosmas.cz/knihy/197298/denik-kastelana/
od: LukKe
pro: Black.Tulip
08.12. 20:27
ja zjistil, ze kindlem pro matku jsem si v podstate zablokoval tyhle dary, pac to nema moc smysl uz ;)) mozna tak poukaz na papirku na eknizku dle vyberu
od: Black.Tulip
pro: LukKe
08.12. 21:15
hmm jako jo, když budem brát vánoce jako svátky matérie, tak tyhle e-věci trochu i ztrácej kouzlo... přeci jenom je dost víc cool mít vystavenou vysněnou krabici od počítačový hry na polici jak jen položku na steamu :)... ale to je spíš o zvyku pak, děcka už tohle stejně neznaj
od: LukKe
pro: Black.Tulip
08.12. 21:37
mne napadlo, ze prodej maket by moh bejt dobrej biz, jako jen obaly a do toho dat ten kod ;)) ale asi by byl problem s pravama atd.
od: noximo
pro: LukKe
09.12. 00:53
Však hry se už tak prodávají :)
od: maxa
pro: Black.Tulip
09.12. 18:56
projel jsem top of year za posledni 3 roky na Goodreads a pro otce vybral toto (mozna neco z toho zabavim pro sebe).

Postav hlídku - Lee Harper
Ohníčky všude kolem - Celeste Ng
Kříďák - C. J. Tudor
Než jsme byly tvoje - Lisa Wingate

a pak nejake krizovky pro babicku a ruzne povesti pro mati. Kdyz jsem k tomu k tomu prihodil pro sebe jeste zbyvajici veci co jsem necetl z Malazu a Hyperion, tak jsem za to nechal 4500,- a myslim, ze nakup knih mam odbyty do dalsich vanoc :)
od: Oneiros
pro: Black.Tulip
09.12. 19:21
od: Black.Tulip
pro: maxa
09.12. 20:51
4,5 tisíce? not bad... já se teda budu opakovat z nějakého threadu níže, ale knihu Proč spíme doporučuji všem jednou za život přečíst :)
od: marrio
pro: Black.Tulip
10.12. 19:27
Woodstock, epopeje, asi tam zas nechám desítku :/
od: Jay Zak
pro: Black.Tulip
20.12. 14:50
od: angelripper
pro: Oneiros
20.12. 15:55
marcella hazan je klasika... a furt aktuální :) z kuchařek letos daruju tohle:

https://www.amazon.co.uk/Lisboeta-Recipes-Portugals-Light-Cookbook/dp/1408877015

jinak opět musím zopakovat zaručenej tip na nejlepší kuchařku (no, spíš knihu o vaření) ever... to bych dával povinně snad každýmu, kdyby to nelezlo do peněz :)

https://www.megaknihy.cz/kucharky/5486301-food-lab.html?search_pos=1
Knížky a komiksy - tipy a pokec o nich
Vytvořeno28. prosince 2015 12:47
AutorJaVa
Moderátormyny