místnost: Fallout, Preparation, Survival, Turistika

od: biges
pro: all
09.10. 18:32
Krátký příběh z výlezu na Grossglockner.
Jak zdejší osazenstvo ví, rád chodím po horách a občas něco vylezu. Nejraději mám kopce kolem 3000, kde si můžu užívat výhledy a nějaké kytky a přírodu současně.

Glockner jsem měl s kamarádem v merku celkem dlouho a když se hledal cíl na výstup a několik dalších známých projevilo zájem, bylo jasno. Dohodli jsme termín, vzali si volno a vybrali trasu na vrchol. Nechtěli jsme se plácat ve frontě na vrchol normálkou (obvykle první vylezená a nejlehčí cesta na vrchol), takže jsme zvolili Stüdlgrat - jednoduchou 500 m vysokou lezeckou cestu do 3+ UIAA obtížnosti na exponovaném hřebeni s návratem přes normálku.
Ve 4 ráno jsme vyrazili na ledovec k nástupu do Stüdlgratu v mlze/mraku a lehkém sněžení. Přes ledovec jsme přešli ve trojicích (na laně). Poprvé jsem si vyzkoušel hledání cesty mezi prasklinami. Čerstvý sníh situaci znesnadňoval, ale k nástupu jsme prošli rychle a bez větších problémů.
Pod nástupem jsme se převázali do dvojic a souběžným postupem vyrazili do těžší části cesty. K Frühstückplatzu jsme došli po třech hodinách a patnácti minutách. Toto místo je časový checkpoint. Kdo to nezvládne do tří hodin, měl se vrátit zpět. My 15 nadbytečných minut přikládali převazování a čekání, až se někteří z výpravy vyserou. Nevrátili jsme se automaticky i z důvodu, že viditelnost byla na cca 10 metrů a tak by slanění nebylo nic příjemného. První těžší úsek byl hned nad námi = když to půjde v pohodě, budeme pokračovat, když ne, obrátíme.
Za pěkného počasí by byl výlez pohodová dávačka pro každého s dvěma rukama. Při našem pokusu vydatně sněžilo, bylo lehce pod nulou a skála měla na sobě zhruba půlcentimetrovou vrtvu ledu. Pro postup dopředu bylo nutné si celý prostor před sebou očistit od vrstvy sněhu a najít vhodné chyty, což celý proces nechutně zdržovalo. S kamarádem jsme se ale jako první dvojice skrz plotny těžšího úseku probouchali bez potíží a řekli si, že pokračovat dál je OK. Další dvě dvojice pokračovaly za námi.
Postup byl pomalejší než bychom rádi, protože jsme na ledovém povrchu vsázeli na jistotu = jistili jsme poctivě a těžší úseky lezli s dobíráním. Najednou nás místo našich dolezla skupina ukrajinců. Nepříjemně nám dýchali na záda. Asi jim přišlo, že jsme moc pomalí. Shodli jsme se, že je pustíme před sebe, ať poslední čtvrtinu vyčistí oni a alespoň se spojíme s našim zbytkem. V ten okamžik se celý postup zastavil. Ukrajinci si nebyli jistí kudy a neustále rozebírali, co dál. V cca 4 metrovém výšvihu do plotny po kterém následoval traverz zapykali. My koukali a čekali.
Chvíli na to v dalším těžším úseku jsme si s kamarádem našli závětří - už jsme věděli, že to bude na dlouho. Co jsme si mysleli, že jsou naši, byla další skupina Ukrajinců. Pustili jsme před sebe i je. Po dvaceti minutách trápení zvládli jednoduchý výlez a nám se tak uvolnila cesta. Před odchodem jsme se ale ještě pokusili dovolat zbytku. Neúspěšně. Někde pod námi jsme však slyšeli zvuky lezení a češtinu a tak jsme pokračovali. Celý zbytek cesty na vrchol byl už jen výběh bez větších nástrah.
Nahoře jsme udělali pár fotek, přidali přes lehké oblečení vrstvu navíc a zkusili znovu zavolat zbytku. Byli pod výšvihem do plotny. V místě, kde naše dvojice byla před třema hodinama. "Pohoda. Zdržovali nás Úkáčka a cesta už je čistá a snad moc nezasněží. Do hoďky jste nahoře". Nasvačili jsme se, napili a udělali pár dalších fotek mlhy/mraku. Po hodině jsme zase zavolali, kde teda jako jsou.
"Láďa se vysral, Honza s nim nechce lízt. Jdeme jako čtveřice s pevnym jištěním, tak to trvá. Jsme nad výšvihem."
"To jste se posunuli za hodinu o 30 metrů?"
"Jo, Láďu musíme táhnout. Honza to odleze, ale potom co přistihl Láďu, že ho nejistí, tak má strach."
"Můžeme vám pomoct?"
"Myslíš, že v tomhle počasí přiletí vrtule?"
"Netušim."
"Tak asi ne."
Probíráme možnosti. Přes poslední úseky by slézat až k nim byla hloupost. Přelézáme na druhý vrchol Glockneru odkud je na ně kupodivu vidět. Řveme na sebe, zjišťujeme podrobněji, jak na tom jsou a pak se vracíme zpět. Slezli jsme od vrcholu asi 50 výškových metrů do místa, kde končil poslední obtížnější úsek, vytvořili štand a hodili naše lano naproti ostatním jako pomocnou statiku. První z dvojice, která byla v pohodě, dolezl k nám a my mu pomohli s odjištěním zbytku. Lepšího z rozložené dvojice jsme vzali mezi sebe a dolezli na vrchol, odkud jsme pokračovali dál k chatě. Po cestě jsme několikrát volali druhé trojici a radili, jak si cestu urychlit. Na chatu přišli jen zhruba půl hoďky po nás. Láďa se totiž po dolezení na vrchol srovnal - viděl, že už se jde dolů a nabral druhý dech.

Celá cesta se dá v dobrých podmínkách nalehko zvládnout do 3 hodin (vím i o běžcích co to bouchli do dvou). Mně s kamarádem to na vrchol trvalo 9 (špatná viditelnost, čistění od sněhu a ledu, čekání na ostatní a čekání až odlezou dvě skupiny, které jsme pustili před sebe), zbytku skoro 14.
Retrospektivně šlo u Ládi nejspíš o známky výškové nemoci podpořené nezkušeností. Ta se projevila panikou od okamžiku, kdy nevěděl, co dělat. Nebyl schopný správně jistit svého parťáka a toho tak psychicky rozložil - kdo by chtěl lézt s člověkem, který má celou dobu špatně založené lano. Chování uk skupin nebylo úplně v pořádku, asi přispělo ke zhoršení situace, ale jejich vina to nebyla.
My jsme se s kamarádem neměli nechat oddělit tak daleko, mít na starosti jednoho člověka na dvojici by bylo podstatně jednodušší, než se starat o dva. Především logisticky a časově. Celou dobu jsme žili v iluzi, že jsou za námi.

Mimo nových zkušenosti jsem si odnesl lehce omrzlé prstíky na rukou (zarudnutí a jeden menší puchýř) vlastní blbostí - měl jsem rukavice jen na lezení, ale žádné na dlouhé postávání na místě (nedobrovolně několik kratších a jedna delší pauza v cestě a 4 hoďky na vrchu). Na vrcholu bylo -10°C a za ten den napadlo 20 cm sněhu. Víkend před a víkend po bylo krásně a stejnou cestu zvládla přítelkyně jednoho z nás v polovičním čase bez výraznějších zkušeností s lezením. Hory můžou být zrádné a přípravu je neradno podceňovat.

Nejlepší záběr, kdy mrak na chvíli prořídnul a na kterém nejsem (dva odpadlící jsou) - https://imgur.com/a/2yIJXLo

TLDR: Vylezl jsem na turistický kopec a předávám info
od: ATtI
pro: biges
09.10. 20:03
s touhle tematikou nemám ani špetku zkušeností, takže se možná zeptám blbě: Jak se takovýmu člověku stane že "neví co má dělat"? Úplně bez zkušeností na takový výstup asi nepůjdeš a vy ostatní byste ho asi taky s sebou nevzali kdybyste si mysleli že to nedá. Navíc tam byl neustále s někým kdo mu mohl říct co má dělat / podpořit / poradit.. on se prostě normálně psychicky složil v průběhu cesty?
od: biges
pro: ATtI
09.10. 21:14
Jop. Psychicky složil, dostal okno na veškerou metodiku (postupy jak jistit atd.) a fyzicky se seknul. Ten psychickej rozklad jsem neviděl. Ale asi to byla souhra více věcí.

- V prvnim těžším úseku jsem mu radil, jak dát dokupy jištění. Měl nové jistítko, nebyl na něj zvyklý, může se stát, ale asi mu to nepřidalo.
- Předlejzání jinou skupinou prý proběhlo v dost debilním místě.
- Vymrzl, když čekali až jim ti, co předlejzali, uvolní cestu.
- Udělal chybu při jištění svého druholezce - jestli to v tu chvíli bylo neznalostí nebo nepozorností, kdo ví.
- Druholezec přilezl, viděl, že kdyby někde ulít, tak je konec a tak ho sprdnul (prý nic hroznýho).
- Počasí na hovno, špatná viditelnost, neviděl, jak daleko to ještě je. Vidět je jen šedivo, sněží a předpověď je, že od 4 odpoledne má přijít 80+ km/h vítr (k tomu nakonec nedošlo i když celkem foukalo).

Takže zbyla kupa člověka, kterej nevěří, že to vyleze, nevěří, že nezabije svýho kamaráda a bojí se, že tam umře. No a vedle něj je člověk, co mu nechce svěřit svůj život do rukou a několik z těch bodů na něj působí taky.
Naštěstí tam byla druhá dvojice, která jim vždy vytáhla lano a zkontrolovala, že maj všechno správně. V podstatě je vytahali nahoru - pomohli, podpořili, poradili. Díky tomu se to obešlo bez vrtulníku.

Ten kluk je na tom fyzicky líp než já, je to policajt. Metodika není jeho nejsilnější stránka, ale dva dny předtim jsme strávili u Orlíku na skále a tam to bylo OK.
od: Black.Tulip
pro: biges
10.10. 11:27
Nejsem lezec, ale dobrý report :)
od: mightning
pro: biges
10.10. 13:47
dobry report, dik za nej.
ja zacal lyzt cca pred rokem (umela stena, obcas skaly) a hory by me lakaly taky, dobry pripomenuti toho, ze do hor jedine nekdy, kdyz budu mit brutalni rezervu co se tyce fyzicky a techniky (coz vim, ale nikdy neni na skodu si to opakovat podobnym pribehem)
od: Nightmare
pro: biges
10.10. 16:24
Miluji hory,chodim po cca 2,5k vrcholech kazdy rok ale jak se ma pouzit lano tak koncim,tam je muj limit.
Clovek si na zacatku mysli ze zvladne buhvico ale zazil jsem dost neprijemne situace i bez toho aniz bych vylozene lezl nebo pouzival jisteni a nasel sem hranici sveho strachu.
Nemam chut ji prekonavat a i kdyz sem prosel docela dost,tady bych dopadl presne jako Láďa,hory nejsou sranda a pro každého a dokud nejsi ve vánici kde není nic vidět s naprosto real strachem o život tak nevíš jak se tě to může dotknout.

Jednou jsme udělali špatné rozhodnutí kdy kámoš měl poraněnou nohu,zpět to bylo bez vody daleko a napadlo nas sejít horu napříč. Naprostá chyba kdy zezhora ten sráz vypadá jinak než když po něm jdeš.

Kroupy,déšt a tak špatná trasa že jsme slaňovali po borovicich,seskakovali s krosnama 2m šutry,klouzali 40% cesty po zadku,hruza.
Klepal sem se strachy,ten den uz nedokazal ani promluvit a rekl sem si dost - odted chodim jen po značených trasách,jen místa kde je vody dost a kde je to dobře zmapované - retezat,tatry apod.. zadne ferraty,zadne horolezeni,proste to neni pro kazdeho.
od: mightning
pro: Nightmare
10.10. 17:23
hora napric je chyba no, vetsinou je duvod, proc tam ta cesta neni. ono to obcas vypada z dalky na pohodu, ale pak zjistis ze se to absolutne neda jit - treba blby podrost typu klec nebo rododendrony vypada z dalky nekdy jenom jak mech, a kdyz k tomu prijdes tak zjistis ze se pres to prakticky neda prejit.
jinak z horskyho lezeni mam taky total respekt. laka me to dost, ale zaroven nechci precenit svoje schopnosti, v situaci jako bigesuv kamos bych se octnul jenom hodne nerad
od: zero
pro: Nightmare
11.10. 12:29
strasne rad jezdim v prasanu a jednou se mi stalo ze sem vyjel mimo sjezdovku v rakousku a uz sem se nemoh na zadnou vratit, cesta byla jen dolu, jel sem co se dalo, dokud nedosel snih, dal sem pokracoval bez lyzi a jen s jednou hulkou (nikdy sem neprisel na ot kde sem tu hulky ztratil, nejspis v jednom z pádu). Nicméně mě udivilo jak moc sem byl v klidu i kdyz sem byl sam, cestu dolu sem tusil ze zvladnu ale nikdy sem to nemel potvrzeny. Potkal sem nekde v pulce kopce takovy ty horsky kozy, ktery nastesti utikali ode me smerem dolu. Takze mi jako neco reklo ze dolu se da. Jak zminujes klouzani po zadku a tak, tak vim co to je, a odted kdyz se kouknu ze srazu dolu vybavi se mi tahle situace. No nakonec sem slezl. Zarval na tu horu ze na me nema a pokracoval pesky k lanovce.

Byl to ode me amaterizmus nejhrubsiho zrna, stidim se za to ze sem to udelal a bylo to hrozne nerozumny. Nicmene nejlepsi zazitky sou intenzivni ne pozitivni. Pamatuju si jak sem si nahlas rikal jeste ten den ve sprse "Uz ses dole"

ty lyze sem mel strasne rad
od: biges
pro: mightning
14.10. 12:41
U nás byl problém v rozhodnutí jít to v tom počasí. Těžko říct, co by bylo kdyby (ať už by vyšla lepší nebo horší část předpovědi). I s odstupem měsíce si nejsem jistej, jestli bych se rozhodl ve stejné situaci znovu jinak. Slaňovat dolu od checkpointu by bylo taky martirium. Prostě se do podobné situace radši nedostat.

Na druhou stranu už víme, jaké jsou rezervy a snad jsme si smůlu na chvíli vybrali a příště budeme mít na výlet hezky :)

Nightmare: Na Retezat nevzpomínám jako na dobře zmapované pohoří - už vyšly nové mapy mimo těch starých Maďarských, kde mají cesty a kempy, které neexistují? I když dneska všchno řeší mapy.cz.
Z Rumunska mám taky zážitek, v sedle mezi Gruiu a Paclisou (při výstupu na Parangul Mare) nás chytila bouřka a blesky. Museli jsme přímo dolu suťoviskem, obejít Gruiu po loukách po vrstevnici o 800 metrů níž, přespat na zápraží rozestavěné chaty a následující den ráno vylézt na Parangul Mare z druhé strany.

Zero: Měl si ty lyže rád? Nechal si je tam?
od: Woofer
pro: biges
15.10. 11:04
Pěkný report, tohle už by pro mě nebylo, mám respekt k vyšším horám, natož na podzim, v zimě. Stačí kolikrát i hřebeny Krkonoš, či Jizerky, za vánice, nebo když pořádně mrzne, -10st. A více...
od: Woofer
pro: biges
15.10. 11:10
Jo, bouřka v horách, to je hodně nebezpečné, no...já zažil jen tady v Jizerkách a i tak, nic moc...prasklo to dosti blízko mě, když jsem se schovával, pod menším smrckem. Poblíž Josefovské nádrže. Byla to teda jen slabounka bouřka, spíše jen silnější dešťová přeháňka, ale to je jedno, blesk jsem mohl schytat i tak :)
od: zero
pro: biges
15.10. 15:38
nechal, neslo se pro ne vratit, jako blbe se to popisuje ale fakt neslo
byla to uz takova situace, ze sem nejak nemyslel na to, ze bych je sebou vubec mel brat

od: DeForest
pro: all
03.10. 18:16
od: DeForest
pro: DeForest
03.10. 18:17
už začiatkom leta som objavil túto značku a môžem doporučiť. Jedlá síce nie sú až také lákavé a chutné ako Adventure menu, ale sú to jedlá a sú lacnejšie
od: Nightmare
pro: DeForest
08.10. 19:36
Ja sem nestastnej ze vyradili jednu inhouse znacku z Decatlhonu,to bylo suverenne nejchutnejsi jidlo :/
Jinak Expres je to srovnatelny s Adventure,Adventure uz beru spis protoze k nim beru i ty samoohrivaci pytliky

od: Marv
pro: all
29.09. 16:21
Asi to sem uplně nepatří, nicméně jsem si pořídil flobertku alfa 441 a zatím mě to dost baví :)
od: Oneiros
pro: Marv
29.09. 18:41
Proc zrovna revolver a ne nejakou dlouhou zbran? S tim se clovek imo vyblbne vic
od: Marv
pro: Oneiros
29.09. 19:26
Je to kompaktní a mám právě pocit, že s revolverem se vyblbnu víc. Vždycky se mi víc líbily pistole než pušky, takže pro mě jasná volba.
od: DeForest
pro: Marv
30.09. 23:35
Ja som dnes premýšľal nad nelogikou že si na občianku dokážeš kúpiť Derringer akým zastrelili Lincolna. Proste len tak.
od: Woofer
pro: DeForest
01.10. 11:27
Hm, že bych si pořídil? :) Ale nejsem moc na zbraně...max. nůž, paralyzér, vzduchovka... :)
od: DeForest
pro: Woofer
01.10. 12:56
Nôž, nôž, nôž, ... , ďaľší nôž, bojová sekera, lovecký oštep, jazdecká šabľa... tiež nie som na zbrane :)
od: DeForest
pro: Woofer
01.10. 12:57
ale minimálne čo sa týka nožov ani jeden nevlastním ako zbraň. Všetko sú to pre mňa nástroje na rôzne príležitosti. Či už práca, kuchyňa, tramping, whatever
od: Vlada
pro: DeForest
01.10. 23:19
Nevidim na tom nic nelogickyho. Zrovnatak si muzes koupit dost vykonou kusi, nebo luk, s temi se lidi taky zabijeli po staleti. Nelogicky je akorat tak to, ze si muzes koupit Kodiaka raze .72 se kterym se da ulovit slon, ale nemuzes si koupit pitomou malorazku.

Marv: Kdyz te to bavi, tak super. Volbu kratky chapu, je s tim min srani nez s dlouhou, tohle plati i pro plnotucne zbrane (ale i tak mam radsi dlouhou). U dlouhe je navic podle me daleko lepsi volba dobra vzduchovka (tedy technicky vetrovka). Sam jsem se nicmene doposud k jejimu porizeni nedokopal, byt jsem o tom mockrat uvazoval.

od: angelripper
pro: all
20.09. 13:28
tyjo, našel jsem jeden z prvních slušnejch nožů, co jsem si kdy koupil! už jsem myslel, že jsem ho ztratil a totálně na něj zapomněl, žena ho ale očividně loni při stěhování zabalila do krabice mezi nějaký random cdčka. je teda zbytečně obrovskej a vůbec nevím, co s ním budu dělat, ale stejně mi to udělalo radost. posloužil velmi dobře :)

https://i.imgur.com/P4iEn7p.jpg
od: pindič
pro: angelripper
20.09. 16:05
Benchmade bude kvalita , zavist
od: angelripper
pro: pindič
20.09. 16:33
tohle je jejich nejlevnější řada... respektive byla, ten nůž se přestal vyrábět někdy před deseti lety :) takže made in china a 8cr14mov, ale cena tomu odpovídala. dost mě překvapuje, že odolal poměrně dost nevybíravýmu zacházení a černění čepele je jako nový. jinak mě teda benchmade trochu sere, mám od nich ještě griptilian za asi čtyřnásobnou cenu a má asi milion problémů :)
od: Vlada
pro: angelripper
21.09. 02:34
Sere me ze zacali delat ty priblby Spydercovsky kulaty diry. Mel jsem jednou pujceny stary griptllian a ta ovalna dira mi prisla mnohem lepsi (a taky hezci).
od: angelripper
pro: Vlada
21.09. 03:09
já jsem team spyderco, takže díry ftw :) prapůvodní griptilian jsem měl v ruce snad jenom jednou a kulatý díry mi připadaj estetičtější a praktičtější... děsně mě štvalo, jak se mi ten oválnej otvor "měnil" pod palcem při otvírání. ale i tak je ovál lepší než kolíček :)
od: Vlada
pro: angelripper
21.09. 07:27
To bych asi musel mit nejaky echt citlivy hmat na palci, abych si vubec uvedomil, ze se ta dira "meni", jsem zvykly na skoro rovnou diru z Leathermana. A kolicek je v pohode, ale zas je hnusny :)
od: vrennatic
pro: angelripper
22.09. 01:56
Ja se asi budu ptat zase jako kreten, ale - na co vlastne sve kvalitni a designove vymazlene noze pouzivate? Citim se jako prumerna opice, ale vyjma vareni (coz se techto modelu netyka) pouziju nuz minimalne, nejsem moc vyletnik a uz vubec ne survivalista. Fakt to uzivate prakticky, nebo bereto dobry nuz podobne jako dobre hodinky? Funkcni, ale primarne modni doplnek?
od: angelripper
pro: vrennatic
22.09. 03:01
no já měl za prvních dvacet let života jenom rybičku, kopii buck 110 z vietnamský tržnice a nějakej solingen po pradědovi, ke koupi prvního nože mě dohnala až práce - sice jsem byl kancelářská krysa, ale v logistický firmě, kde jsem každou chvíli musel běhat do expedice něco řešit, ověřovat a kontrolovat. po pár tejdnech mě neustálý shánění fasovanejch nožů na koberce prostě přestalo bavit, natožpak tím pak následně porcovat dvoumetrovou kartonovou krabici :) a v další práci jsem potřeboval nůž v podstatě neustále, byť na podstatně lehčí činnosti... od tý doby jsem si vypěstoval návyk mít nůž vždycky v kapse, a právě z důvodu, že ho reálně "potřebuju" tak jednou denně, s sebou nechci tahat nějakou monstrózní záležitost. aktuální spyderco chaparral (viz thread o něco níž) je naprostej ideál, teď teda experimentuju s klasickým victorinoxem, ale zjistil jsem, že ideální je mít oboje.

každopádně uznávám, že je to trochu bizár, ovšem jako o módním doplňku bych o tom rozhodně nemluvil, protože to nikde veřejně nevystavuju, žejo :) osobně mě na tom zajímá estetika, ergonomie, materiály a celková praktičnost, nicméně švýcarák za čtyři stovky uspokojivě pokrejvá 99% mejch potřeb. spíš mě překvapuje, jak často se dostávám do situací, který s trochou elementárního plánování nůž vyloženě žádaj - za poslední tři tejdny jsem absolvoval přípravu svatby, rozlučku se svobodou, vesnickou opejkačku, sběr hub, stěhování, grilování, atd... takže jsem pak jedinej dement, kterej půjčuje nůž za x tisíc (a absolutně nevhodnej pro danou situaci) patnácti lidem, který s tím zacházej jako s lopatou. ale pořád lepší, než ho nepůjčit... minulej víkend jsem byl na tý svatbě svědkem situace, kdy se metr padesát vysoká družička stojící na piánu snažila překousnout provázek ve třímetrový vejšce. a o tejden dřív máš v místnosti deset dospělejch chlapů a stejně se lepící páska otvírá klíčema a zelenina krájí příborovým nožem. achjo.

/rant over
od: Vlada
pro: vrennatic
25.09. 00:23
Ja nosim Leathermana (Charge a predtim jsem mel nekolik let prvni model Wave) a ten je v podstate krystalicky priklad prakticnosti, maximalne muze byt predmetem k diskusi zda by mi nestacil naradak za polovicni cenu, ale zrovna v tomhle pripade obvykle drazsi znamena i lepsi/promyslenejsi. Treba Spirit od Victorinoxu je na tom kvalitativne lip (tedy zpracovanim, materialove je to +- stejne), ale funkcnosti ani nahodou (napr. fakt uz bych nedokazal mit nuz co nejde otvirat jednoruc).
A na co ho pouzivam? No hlavne v praci, tam je furt nejaky karton nebo spagat na fiknuti, drat na ustipnuti a ozvykany sroubek na uvolneni. Prevazne tedy vyuziju nuz a kleste/stipacky, tu a tam sroubovak a nuzky s pilnikem pouzivam na nehty :) pilku jsem teda pouzil jen asi jednou, kdyz jsem potreboval zkratit planku k rostu u postele. Doma je vyuziti podobne, jen mene caste, no a taky jsem s nim sestavil asi tri compy :)

Stejne jako ripper, nuz nevidim jako modni doplnek, ale jako (ne)prekvapive casto potrebnou vec, ale na rozdil od nej nevidim jeho noseni jako "trochu bizar" :) Je pro me potrebnejsi, nez treba mobil.

Mimochodem jsem ho par dni zpet zkurvil - klasicky sezvykany sroub, ale moc velky (moje chyba no) a kdyz jsem zabral abych mel dostatecny grip, tak hrbet jednoho ramene nevydrzel a k jedne praskline co jsem tam mel uz predtim (jo, jsem debil), pribyla druha. Kleste jsou ted nepouzitelne, nejde s nimi nic chytit, zbytek noze je ok. Uvidim co na to zaruka, jeste mi z ni zbyva tak.. patnact let nebo kolik :) Kazdopadne ode me za ty roky dostal celkem zabrat, nikdy jsem ho nesetril, jenom protoze stoji 4k :) (ja ho teda mel za dealerskou bez marze, protoze svara je prodava). Ty soucasne modely stoji i 5k, coz uz je teda fakt palka, ale zas s opravou o inflaci to zdrazeni neni tak hrozivy a jsou zase o kousek promyslenejsi.
od: nuclear74
pro: Vlada
25.09. 13:59
leatherman charge je fakt parada, je to bedna naradi. v nouzi s tim udelas skoro cokoli. kolega ho ma v praci a usetrilo nam to tolik kroku. to jsou takovy ty klasicky situace, ze nekam dojdes a zjistis, ze abys neco otevrel potrebujes sroubovak a kdyz ho nahodou mas, tak je to zas jinej a tema klestema jde prekvapive hodne veci povolit udelat atd. ja jsem dostal kdysi victorinox cybertool 41, jinak bych ten charge hned koupil taky.
od: angelripper
pro: Vlada
26.09. 09:24
"bizárem" jsem myslel to, že jsem těch nožů za uplynulý roky vystřídal poměrně dost, přičemž by mi celkem bez problémů stačil jakejkoli z nich :)
od: Woofer
pro: angelripper
27.09. 11:14
Jo, já mám z Kronia, ten lovecký nožík za asi 1k a občas se skutečně hodí a drží slušně, už nějaký ten rok ;) Ale denně ho zase nepotrebuji... Jsem spíše blázen do svítilen, kterých tam mají dosti, no.

od: DeForest
pro: all
07.09. 16:19

od: DeForest
pro: all
29.07. 17:36
od: djneo
pro: DeForest
01.08. 19:24
Esus som videl v roznych variantach z roznych krajin ale princip rovnaky. Sa mi ani nezda ze by to bol cesky alebo ceskoslovensky vymysel.
od: Vlada
pro: djneo
03.08. 19:19
To bude asi neco jako ze cesi vynalezli kostkovy cukr, nebo pasivni radar.
od: Iggy
pro: Vlada
05.08. 09:11
jojo, zlatý český ručičky. všechno jsme vynalezli my. jára cimrman hadra.

od: DeForest
pro: all
16.07. 18:10
Dávnejšie a pravidelnejšie tu riešime nože, najmä Spyderco mám ten dojem, a ja dosť preferujem posledné roky čepele typu wharncliffe a sheepfoot, toť som celkom potešený že vydávajú ako novinku i veľkosť dragonfly:
https://www.spyderco.com/catalog/details/C28FWCBK2/Dragonfly-trade-2-Wharncliffe/1784
Delica mi už prišla veľká na bežné nosenie do mesta, pri takýchto čepeliach už určite preferujem full tang do prírody.
Čo sa týka mestského noža, prestal som hľadať a povýšil som svoj Roadie z divadelného nosenia na urban EDC:
https://www.spyderco.com/catalog/details/C189/906
Malý ale dosť veľký aby sa ním dalo čo to rozrezať/rozkrojiť (čepeľ je prakticky dlhá ako pri dragonfly), a najmä svojím vzhľadom nepôsobí vôbec agresívne. Nateraz môj top do obleku či nohavíc (nosievam ho na retiazke, čím pripomína vreckové hodinky)
od: ATtI
pro: DeForest
17.07. 00:24
tywe vždyť si zase řekneme to stejný :)
mě se spyderco ještě pořád nelíbí a dovolím si říct, že jsou designově tak odporný, že žádnej jejich nůž ani nikdy nevyzkouším (i když třeba ten ripperův o post níž už je výjimečně skoro snesitelnej)
Tak asi za tu dobu už nějak víme, že zrovna ty nejsi úplně konformní člověk, ale přesto představa Roadie na řetízku s červenýma FRN střenkama jako "divadelního" nože je asi tak přesně stejná jako představa adidasek k obleku. Je to úsměvné dokud nezjistíš, že to ten člověk myslí vážně :)
Ale každý máme jiný vkus, že, takže není potřeba se v tom babrat :)
Já ve městě nosím v brašně do práce Leek, v batohu mimo práci nosím CRKT Obake a v peněžence skládací, kreditkovej.
od: DeForest
pro: ATtI
17.07. 07:41
červený nenosím, mám sivý. Odtiaľ potiaľ :)

od: angelripper
pro: all
16.04. 18:41
já se vlastně nepochlubil, že jsem konečně učinil upgrade :) už ho mám asi tři tejdny a je úplně super... čekal jsem, jestli náhodou nevydaj variantu s hezčíma střenkama, ale pak se na to vykašlal a jsem rád.

od: panta
pro: angelripper
16.04. 20:32
Krásnej kousek :) Info o oceli a tak? Nechce se mi moc hledat :)
od: angelripper
pro: panta
16.04. 20:35
CTS-XHP, takže nic speciálního, ale u spyderca věc poměrně nevídaná a pro mý městský potřeby naprosto vyhovuje... k ničemu jinýmu ten nůž ostatně kvůli tloušťce čepele stejně moc není :) musím vyzdvihnout perfektní ergonomii a miniaturní rozměry a váhu vzhledem k délce čepele - zavřenej je vlastně stejně velkej jako spyderco dragonfly, který jsem nosil předtím.

https://www.spyderco.com/catalog/details/C152GY/1095
od: panta
pro: angelripper
19.04. 20:12
Huh XHP na takovejhle zavírák je zvláštní volba. Ti bude dělat patinu postupně, ne? :)

Jinak ale boží kousek teda :)
od: angelripper
pro: panta
23.04. 08:55
jo? to ani nevím :)) myslel jsem, že je to takový glorifikovaná 440ka s vyšší tvrdostí a o něco lepší odolností proti korozi. jinak jak je u spyderca výhoda, že spoustu nožů dělaj v různejch ocelích (ať už v limitovanejch edidích nebo standardně), tak chaparral je kromě prvních edic dostupnej právě jenom v XHP... ale popravdě bych stejně nevěděl co vybrat, doteď jsem byl naprosto spokojenej i s VG10 :) jenom bych se teda určitě vyhnul nějakejm ultratvrdejm, který bych už sám ani nenabrousil.
od: BroER
pro: angelripper
23.04. 14:00
Pěkný. Tangomat nebo Tangente?
od: angelripper
pro: BroER
23.04. 16:15
tangente... mám je teda ještě kratší dobu než ten nůž, ehm :)
od: angelripper
pro: panta
16.06. 20:45
"Ti bude dělat patinu postupně, ne? :)"

"jo? to ani nevím :))"

...

..........

...

https://i.imgur.com/N9EQNju.jpg
od: panta
pro: angelripper
16.06. 23:32
:D Ale tak patina je fajn, já mam nejradši ocel, která má trochu charakter :) Jenom jsem to nečekal u takovýhohle typu kudly. Imho ta ocel je bombastická...jen teda: "jenom bych se teda určitě vyhnul nějakejm ultratvrdejm, který bych už sám ani nenabrousil".

XHP je kalitelná na 64 tyve, to je brutál samo o sobě. I japonský uhlíkovky, co mi prošly rukama měly max 65/66 :D
od: panta
pro: angelripper
16.06. 23:36
Ale oni to můžou kalit/popustit na jinou tvrdost asi no, me nenapadlo...na stránkách nemaj uvedený, jestli to je popuštěný po zakalení nebo ne :)
od: angelripper
pro: panta
17.06. 00:07
tak já ho od pořízení nosil neustále a každodenně používal, ale jsem zvyklej se o věci poměrně pečlivě starat, takže by se mi asi nic takovýho nestalo. nicméně včera při pečení buřtů na vesnici prošel rukama asi deseti lidí, tzn krájení jídla, řezání klacků, to všechno za občasnýho deště, atd... když jsem viděl, jak se k tomu ostatní chovaj, tak na mě občas šly mdloby, ale nechtěl jsem moc vysírat, až když kamarádka začala krájet chleba na keramickým talíři, tak jsem teda zakročil :)) ty fleky jsou asi od nějakýho ovoce nebo zeleniny, pak to stačilo nechat nějakou chvilku ležet a bylo hotovo... no, moje blbost, ale whatever, furt je to jenom nástroj, no harm done. tak hlavně že se mi tu válí asi tak milion nožů, který by pro tuhle činnost byly mnohem vhodnější :)

ohledně tvrdosti teda popravdě nevím, ale přejel jsem ho dneska v rychlosti na sharpmakeru (jo, nakonec jsem si ho koupil a spokojenost) a zase holí, takže cajk :)
od: vrennatic
pro: angelripper
17.06. 00:20
Tyjo, ja se to snazil spolknout, ale proste to nejde...burty byly podle seriouseats? 🙂
od: Oneiros
pro: angelripper
17.06. 00:28
tyve takovejhle nuz nechat kolovat, to je sebevrazda :o))
od: angelripper
pro: vrennatic
17.06. 00:33
prosimtě, nepitrisuj...:) ale abych tě potěšil, v poslední době jedu na grilu podle tohohle a nemůžu si to vynachválit!

https://www.seriouseats.com/2012/05/the-food-lab-the-best-way-to-grill-sausages.html

oneiros> nj, já hned věděl, že to je blbej nápad, ale jinej nůž tam prostě nebyl... pak už jsem jenom koutkem oka sledoval, jak tím neustále někdo něco páčí nebo seká :)) nutno teda dodat, že vzhledem k váze a tloušťce čepele na podobný činnosti ten nůž v podstatě vůbec nefunguje.
od: renus
pro: angelripper
17.06. 07:54
Nástroje nepůjčuji, pákovky se mi vrátily za 20 let a když jsem uvěřil známému že si chce přiseknou půl metru kachliček a já mů půjčil moji fungl novou Hilti TE 30 za 40k a on mi to vrátil za 14 dní v příšerném stavu (odsekal s tím dva baráky), přestal být mým známým. Vlastně už nepůjčuji radši nic.
od: Oneiros
pro: angelripper
17.06. 08:57
hele chapu, ze to byl jedinej nuz, ale proste bych to radsi udelal vsechno sam, nez dat nuz nekomu do ruky
od: angelripper
pro: Oneiros
17.06. 10:01
máš naprostou pravdu... nj, poučení pro příště. hlavně jak jsem psal, ještě jsem si říkal, jestli náhodou nevzít nějakej vhodnější (většinou jako postradatelnej nůž, se kterým klidně můžu zatloukat hřebíky a je mi jedno, co se s ním stane, beru spyderco tenacious), ale pak se na to vykašlal s tím, že určitě nebude potřeba :)

a jinak souhlas s renusem, já jsem na věci fakt citlivka, i když v poslední době mám pocit, že mě to naštěstí malinko opouští. no, dobrá věc je, že se teď nebudu bát ten nůž použít i v případech, kde bych se dřív hodně rozmýšlel :)

od: Jeelwert
pro: all
23.04. 14:30
Druhej týden v květnu chci vyrazit na nějakej vícedenní pochod. Napadly mě Krušné Hory, ale nejsem si jistej, jestli to není moc brzo. Nechci se někde zbytečně trápit v zimě. Má někdo zkušenosti s počasím v horách v tomhle období? Případně máte tip na nějaký jiný trek v Čechách, který by byl v tomhle termínu bezpečnější?
od: mightning
pro: Jeelwert
23.04. 16:12
krusn ehory sice moc neznam, ale neni to nic obriho, takze zalezi na pocasi no... na slunku bude vedro a zalezi akorat jestli bude foukat vitr. spat hodlas venku nebo jak?
od: biges
pro: Jeelwert
25.04. 10:24
Zkušenosti celkem mám. Sníh už v Krušných nebude, zbytky na sjezdovkách, severních stěnách a něco na hřebeni, takže termín máš už úplně v klidu. V Jizerkách nebo v Krkonoších bys to měl horší. Zima záleží na vybavení. Chodím spát pod širák nebo turistických přístřešků i v únoru :)

Cokoliv do 1000 metrů bude teď už naprosto v pohodě. Akorát špatné počasí to může zkazit vždycky :)

Když budeš konkrétnější, můžu ti i pár věcí doporučit.

Co se Krušných týče, nejhezčí kopec, které jsem tam zatím viděl je Meluzína (kousek od Klínovce). Má pod sebou i přístřešek, kde se dá udělat oheň v klidu přespat.
od: biges
pro: Jeelwert
25.04. 10:33
Z jiných míst. V květnu bude v údolích teplo, takže nižší kopce a chráněné oblasti budou peckové. Český Ráj bude rozkvetlý jak sviňa, České Švýcarsko, Labské pískovce a Lužické (+ Žitavské) jsou v tuhle dobu úplně super. Teplicko a Adršpach by nemuseli být touhle dobou úplně přelidněný (za dobrého počasí bude tam dost lezců, turisti to tam zabíjejí od června).

Jizerky,Šumava a Krkonoše budou mít v květnu pořád dost zbytků sněhu, co by ti mohli trošku kazit cestu a spaní. Beskydy možná taky. Pokud bys chtěl vyšší hory, tak Jeseníky by mohly být dobrý. Orlický a Krušný jsou sázka na jistotu.

Ale řekni, co bys chtěl vidět a třeba pomůžu :)
od: zero
pro: Jeelwert
25.04. 11:21
a co zkusit projít brdy ze zdola nahoru třeba? lidi budou vsude, příroda je tam pěkná
od: DJK
pro: zero
25.04. 15:25
ale da se v brdech prespat? oni tam ty vojaci porad krizem krazem jezdej...
od: Jeelwert
pro: biges
25.04. 16:21
od: Jeelwert
pro: biges
25.04. 16:24
ale nechci to jít celé, počítám, že dám max. 100 km, tak co by byl třeba nejzajímavější úsek...
od: zero
pro: DJK
25.04. 16:53
ja to mam v planu 9-11 kveten, je tam hodne takovejch tech trampskejch "taboraku" taborist, kdyz sem tam ted pred mesicem byl s pritelkyni na prochazce tak mi to prislo ok
od: DJK
pro: Jeelwert
25.04. 17:06
hlavne k to mu pak neco sepis, docela by me to zajimalo
od: biges
pro: Jeelwert
26.04. 10:37
Ten kverunk je hodně pěkný popis :) Kusem té trasy neuděláš chybu.

Okolí Klínovce, Božídarské rašeliniště, Meluzína, Vysoký špičák jsou fajn. Louky mezi Hřebečnou a Mrtvým rybníkem jsou moc pěkné a Blatenský příkop je hezká zajímavost. Ale za mě to není taková pecka, abych se tam musel vracet. Ty hory jsou pěkné především svojí opuštěností, což okolí Božího daru úplně nesplňuje a ten bordel na Klínovci je prostě hnus :D

Opravdu záleží, co chceš vidět a k tomu ses ještě nevyjádřil. Skály, výhledy, kopce, jezera, hrady, lesy, kytky?
od: Jeelwert
pro: biges
27.04. 09:47
výhledy, kopce, lesy a louky :)
od: biges
pro: Jeelwert
29.04. 11:17
Pokud trváš na Krušných tak jak jsem psal v předchozím příspěvku, z toho co mam prošlé tak: Meluzína, Vysoký špičák, Louky mezi Hřebečnou a Mrtvým rybníkem a Blatenský příkop.

Z Klínovce je celkem dobrý výhled, ale vršek je zaneřáděnej stavbama, které nejsou úplně architektonicky cenné :)
od: Woofer
pro: biges
03.05. 16:52
Hm, ty Krušný Hory, nemám vůbec prošlé, naježděné na kole...jen jako malý, asi kolem 5-6let, mě tehdy mohlo být, jsme tam byli s rodiči a moc si toho v pravdě, nepamatuji, už :) Letos bych se tam rád mrknul s kolem, na ty místní traily, vypadají lákavě, dle videií od Trail Huntera :) Ale i na pěší turistiku, by to nemuselo tam být špatný. Myšleno někde kolem toho Klínovce a případně i kus od něj... Viděl jsem dost solidních/zajímavých fotek z Krušných Hor obecně, no.
od: Woofer
pro: biges
03.05. 16:55
Jo, Jizerky ještě v půlce dubna, tak 50-100cm snad téměř, letos...v okolí Smědavy a h. Jizery, Paulovi paseky...Ještě se tam na kole celkem bojím, vyjet :) Do těch vyšších poloh...Ale už to asi bude celkem ok, až na pár míst, si myslím...
od: Jeelwert
pro: biges
03.05. 22:41
vyrazím z Kraslic a uvidím :) chtěl bych dojít do Chomutova, dál už to půjde asi těžko...počasí zatím nic moc, takže čekám, až se to trochu zlepší...
od: biges
pro: Woofer
06.05. 10:18
Ono, proč jezdit do Krušných, když máš Jizerky za barákem :) Taky je potřebuju projít líp, hlavně ty úseky od Ústí k Chomutovu (byl jsem jen u Flájí, a to za hrozné mlhy :D viz foto). Ale popravdě mě v okolí víc láká třeba Slavkovský les.

Co se týče Jizerek, jakmile bude svítit, tak už Jizerky půjdou. Ono i kolem Krásné Máří to bude na cestách roztáté a sníh bude maximálně na severních stěnách pod Máří a Paličníkem.
od: biges
pro: Jeelwert
06.05. 10:24
To by mohlo být v pohodě, na to že je to 100 km na horách, je to skoro po rovině. Ještě teda záleží, kam a jak si zajdeš :)
V půlce cesty můžeš využít ten přístřešek pod Meluzínou na přespání - mapy.cz ho maji v galerii. Na karimatce OK, v hamace víc než OK a východ a západ slunce nahoře na kopci jsou super :)
od: Woofer
pro: biges
06.05. 20:10
Jo, to jo. Mě tam lákají ty traily na kolo, co tam maji, no. V Jizerkách mám ten Singltrek, už téměř projezdeny a tak by to tam mohlo být fajn. Delší sjezdy a i náročnější, techničtější pasáže, teda zase nepotřebují nějaký úplně brutální sjezdy, ale něco trochu náročnějšího, proč ne...než je na singltreku v Jizerkách.

od: Oneiros
pro: all
30.04. 06:54
poridil jsem si tuhle novou baterku, na jejim vyvoji delali lidi z komunity BLF/TLF. vyrobce je Lumintop. je to zatim predprodej
https://www.nealsgadgets.com/collections/blf/products/tlf-blf-fw3a-edc-led-flashlight
kdyby mel nekdo vazny zajem, napiste mi do osobky, poslu mu slevovy kod, pak vychazi na 36USD. do CR je freeshipping
jeste ma byt pozdeji verze s SST-20
od: Oneiros
pro: Oneiros
30.04. 07:06
jinak kdyz uz jsme u toho, po par mesicich pouzivani Lumintop EDC05 jako pracovni nastroj musim rict, ze je to skvela baterka. obaval jsem se vydrze a koupil ctyri aku, ale v podstate mi jedna vydrzi pri beznym pouzivani v praci pomalu ctrnact dni lol

jinak me ale trosicku nasralo, ze prisli pozdeji s novou verzi s bocnim svetlem navic a integrovanym nabijenim, ta by se mi asi libila vic. ale tak aspon vim, co si koupit pri dalsi slevovy akci...
https://www.aliexpress.com/item/LUMINTOP-EDC05C-USB-type-14500-flashlight-Cree-main-LED-Nichia-side-light-Boost-circuit-UI-Practical/33008858964.html
od: angelripper
pro: Oneiros
30.04. 09:07
parametry pěkný, ale na mě už moc velká... už v podstatě jenom čekám, s čím přijde olight, a chvílema zvažuju naprosto neopodstatněnou koupi emisar D4, která je mi ale úplně k ničemu :)) ta výdrž je fajn, ale je to poměrně pochopitelný, high/turbo režim stejně člověk skoro nikdy nepoužije... teď jsem akorát pořídil tohle, geniální nápad - the future is already here! :)

https://www.olightstore.com.au/olight-650mah-16340-rcr123a-micro-usb-rechargeable-battery/
od: panta
pro: Oneiros
03.05. 13:06
Tyjo ta EDC05C se mi líbí hodně sakra :)
od: Woofer
pro: Oneiros
03.05. 16:32
Pěkný, ta první solidní dělo, na to že je celkem malá a na jednu 18650ku akku ;-)
Když si vybavuji svoji první solidní svítilnu v r.2009 od Fenixu, kam se to posunulo, ten výkon...ta byla na 2 tuškovky. Stále funguje a občas se hodí, na doma a tak. Do terénu, už je slabá, jak jsem zhýčkán 100vky/tisíci lumeny :)
Ta druhá je pěkná a výkonově dostačující, no ;)
Fallout, Preparation, Survival, Turistika
Vytvořeno26. prosince 2015 19:03
AutorDeForest
ModerátorDeForest