místnost: DnD a deskovky

od: Gobbos
pro: all
06.11. 21:09
Nevěděl jsem jestli to dát do dětí nebo sem. :)
Tip na deskovku pro dítě 6 let, které ještě neumí pořádně číst?

(Kromě člověče nezlob se) :)
od: panta
pro: Gobbos
06.11. 21:19
Umí prase létat?
Monopoly junior
Plný kurník
Carcassone

Pravidla budete číst dospělí, ale zahraje si všechny ty hry v klidu i mladší.
od: Iggy
pro: Gobbos
07.11. 11:01
želví závody. nejlepší hra, co hrát s dětma. umí to být nečekaně taktický a pak ti nejmladší natrhne prdel, protože jen skládali barvičky. :D
od: Machi
pro: Gobbos
07.11. 14:02
Goblíci jedlíci
Dragomino (jde o zjednodušenou verzi Kingdomina, které samo o sobě je taky fajn, ale s Kingdominem bych počkal dokud děti neumí dobře násobilku :) )
od: tsu
pro: Gobbos
08.11. 11:55
moje 6letá neteř má nejraději Výbušná koťátka... a vůbec jí nevadí, že má NSFW edici :))
od: myny
pro: Gobbos
13.11. 16:28
potřeba umět číst je jen u složitých deskovek s nezapamatovatelnými pravidly, ne? Za mě:

Halali (ta by 6 letého prcka bavit hodně, je to něco mezi pexesem a zjednodušenými šachy)
Safari Bar
Dobble
Chňapni čuníka
od: panta
pro: tsu
15.11. 11:27
Jo, Koťátka hrajeme taky, to je dobrá rychlohra :)

od: Kyblik
pro: all
03.10. 09:28
ve 2024 bude D&D slavit 50 let, to je sileny, jak to leti...

od: Kosmic
pro: all
14.06. 08:47
Pražská DnD bando ... pomalu nastává čas, kdy budou všichni proočkováni. Začneme pak zase hrát? :)
od: Nightmare
pro: Kosmic
14.06. 15:45
mam ted mesicni dite tak je to krapet narocnejsi :D
od: Kosmic
pro: Nightmare
17.06. 13:48
Nepotkali jste se nahodou behem korony? Rychlovka koukam :)
od: Nightmare
pro: Kosmic
17.06. 15:54
v unoru jsme se dali dohromady,ale zname se dele :)
od: dew
pro: Kosmic
25.06. 00:44
Já budu komplet v půlce července, tak za mě pak klidně. Ale tak hlavní je rozvrh GM. :))
od: Kosmic
pro: dew
25.06. 10:18
Vypadá to, že se na to GM vyprcal hele :))

2 Nightmare: no tak teda gratulki no :) Tak pak dej vědět jak (a jestli) se ti to bude hodit a doufám že se nějak přizpůsobíme :)
od: Nightmare
pro: Kosmic
26.06. 08:21
Po prázdninách to nějak dame

od: Jitrnicka
pro: all
02.06. 15:49
Tak se priznejte, kdo uz ma vsechny? https://www.youtube.com/watch?v=9BeraqGr4fQ
od: panta
pro: Jitrnicka
03.06. 13:57
Holy shit :D Modlitba :D

od: Machi
pro: all
30.12. 03:48
Co vy a deskové hry v tomto roce?

Máte novou oblíbenou, nebo jste si kvůli situaci v tomto roce moc nezahráli? Nebo naopak máte hru před kterou byste rádi ostatní varovali.

Pokusím se tu (snad srozumitelně) sepsat své tipy a poznatky za letošní rok.

1) Z her, které jsem letos objevil, a které se mnou byli ochotní spolubydlící hrát, mi velkou radost udělalo Ve stínu pyramid (Valley of Kings), což je pěkný deckbuilding, pro 2-4 hráče, ve kterém jste v roli šlechticů ve starověkém Egyptě a vaší úlohou je mít co nejlépe vybavenou hrobku. Jako malý bonus je na kartičkách napsán ke každému předmětu nějaký fakt.

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/ve-stinu-pyramid-4010/


2) Dále mě hodně potěšil Azul letohrádek. Jde o třetí Azul, oproti prvnímu je o něco komplikovanější, a podle mě je díky tomu i zábavnější. Ve hře je například element bonusové barvy (mění se v každém kole), při obestavění některých políček na herním plánu pak hráč získává dílky navíc. Oproti prvnímu Azulu mi přišlo, že i znatelně poklesl počet záporných bodů, které člověk obdrží během hry. Celá hra je navíc krásně zpracovaná a plastové dílky je radost umisťovat. :)

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/azul-letohradek-9513/

Přidávám i odkazy na recenze od Shut Up & Sit Down a Deskofobie
https://www.youtube.com/watch?v=Vjiv814Z6E0
https://www.youtube.com/watch?v=Qdh8xJVveg8


3) Do třetice jsme se docela dost nahráli Architektů západních království. Pěkný worker placement, ve kterém se jako architekti v dobách Francké říše účastníte stavby katedrály. Hráč má k dispozici kopu pracovníků, které umisťuje. Až na vyjímky si hráči neblokují pozice a akce se stávají silnějšími s počtem umístěných pracovníků. Regulaci síly akcí pak představuje akce zajímání pracovníků, která zárověň pomáhá hráčům generovat peníze. Vtipné pak je, že chvílemi jste během hry rádi, že vám soupeř zabral vaše pracovníky, protože byste si je jinak museli zajmout sami (je to jediný způsob jak získat zpět již umístěné pracovníky).

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/architekti-zapadniho-kralovstvi-7866/

Recenze od Deskofobie pokud by někoho zajímala. :)
https://www.youtube.com/watch?v=RLLU4cDsKjgZkoušeli jsme hrát i dvě únikové hry.

A to sice Exit: Úniková hra - Tajná laboratoř a Únikovka: Loupež v Benátkách
Exit mohu doporučit bavil nás a je to popravdě fajn přenesení únikové místnosti do balíčku karet.

Naopak Únikovka nás neskutečně štvala hloupostí hádanek, které jsme po chvilce začali řešit podle toho, že jsme si řekli co by mohlo být nejhloupějším řešením a toho jsme se pak drželi. Ve většině případů jsme se trefili.

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/exit-unikova-hra-tajna-laborator-6732/
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/unikovka-loupez-v-benatkach-8004/

P.S. Na začátku roku jsem pořídil Descent, u kterého jsme stihli odehrát dva scénáře, než se nám díky covidu rozpadla skupina, holt smůla.
od: Richmond
pro: Machi
02.01. 16:13
k vánocům žádná deskovka :( Pouze inserty na žetonky a "bazének" na házení kostkou. Ale přes vánoční prázdniny jsem fest hrál Phantom Leadera! A taky rozjel blog o solitérním hraní wargames...ehm
https://valkyvjednom.blogspot.com/
od: Kyblik
pro: Machi
02.01. 16:21
pokracovani v hoardingu Warhammer figurek, hlavne AoS, Underworlds, neco malo 40K. dale vse co vychazi, nebo temer vse, k D&D Minis a Nolzur Minis. proste klasika, jako kazdej rok :)
ale nehraju, jen hromadim, sbiram, lepim a barvim :)
od: Machi
pro: Kyblik
03.01. 00:47
To mi připomíná, že jsem si na jaře koupil Intercessors + Paint Set abych si vyzkoušel po dlouhé době něco namalovat. Naposledy jsem dělal model Messerschmittu někdy na prvním stupni. Do teď jsem ty tři figurky nedomaloval protože ten přiložený štěteček je na detaily šílený a pořád jsem nebyl schopný koupit si lepší. :D

Richmond: Pěkně, Phantom Leadera jsem neznal, wargames se zatím vyhýbám, jelikož mě trochu děsí, obzvláště pak ty pro jednoho hráče. Na mě u rodičů pod stromečkem čekají Odhodlaní: Normandie (Undaunted). Pravda, uznávám, v rámci wargames patři mezi ty jednodušší. :)

O pořádné investici do insertů a obalů, alespoň u některých her, už delší dobu uvažuju. Jak jsi s nimi spokojený? A netušíš náhodou, od jakého výrobce jsou?
od: Richmond
pro: Machi
03.01. 09:10
já beru inserty od výrobce DVG (shodou okolností vydavatel Phantom Leadera), jsou 2 typy, více a méně hluboké. U žetonkových her to je prostě nutnost. Spokojenost je, i když těžko říct, co by měl taková insert splňovat kromě toho ,aby se vešel do krabice :) Ale lidi často kupují inserty v OBI, takové ty zavíratelné. Obaly na karty beru ultra Pro, v podstatě ty hodně levné. Není to uber kvalita, ale u solo hraní mi to nějak nevadí.
od: Kyblik
pro: Machi
03.01. 10:43
pokud se na to pak vyprdnes a budes vedet, ze je nenabarvis, tak je od tebe za nejakou slusnou cenu vezmu :)
od: Pink
pro: Machi
03.01. 12:20
Mě letos nejvíc zaujaly nebo jsme nejvíc hráli...

Watergate - výborná hra pro dva. Hrajete buď za novináře a snažíte se shromáždit důkazy proti prezidentovi, a nebo hrajete právě za Nixona a házíte novinářům klacky pod nohy, zbavujete se informátorů, zametáte stopy. Hra za každou stranu je úplně jiná, ale zároveň je to dobře vyvážené. Nezabírá to moc místa a jednu hru máte za 20-30 minut.

Root - to už není žádná velká novinka, ale sehnali jsme si rozšíření a v případě 4-5 hráčů je to moje volba č. 1. Především proto, že za každý zvířátka se hraje úplně jinak, takže si stačí vyměnit "národ" a člověk hraje novou hru. Navíc je to hezky konfliktní, o každé uzemí se bojuje a to já rád:)

Harry Potter: Boj o Bradavice - ze začátku jsme z toho byli nadšení, ale to je spíš z vizuálu a tématu, které máme rádi. Jako rodinná hra určitě dobrý, jako občasné zahrání pro zahnání nudy určitě výborný, ale jinak by ta hra mohla být lepší a mnohem dotaženější, protože nakonec je to jen o tom zda hráči přijdou dobré karty a nebo zda nepřátelé chytnou nějaký silný kombo a vy jste v háji.

A jeden výkřik do tmy nakonec. Na silvestra jsme měli malé setkání u bratrance, který se chlubil, že k Vánocům on a přítelkyně mají celkem tři nové deskovky, tak že se sejdeme a zahrajeme. Tak jsem se těšil. Normálně vždy hru přinesu já a pravidla taky vysvětluju já, konečně nějaká změna. Lidi si na to ale asi zvykli, protože když jsme přišli, tak koukám, že deskovky jsou stále v krabici a krabice jsou stále ve fólii. Nešlo o žádné lehké kousky (Praga Capvt Regni, Kolonie, Břink ve vesmíru), koukali na mě, jestli nějak zázračně vyplokám komponenty, rozdám, vysvětlím a budem hrát. No po hodině různého procházení pravidel jsme se radši vrátili k nějaké staré známé hře:)
od: Oneiros
pro: Pink
03.01. 17:44
to Watergate me zaujalo, dik :o)
od: Jitrnicka
pro: Kyblik
04.01. 15:02
Taky jsem letos (teda uz loni) zacal s vybarovanim figurek. V mem pripade teda D&D. Zjistil jsem, ze to je jedna z amla veci, u kterych dokazu vazne zcela vypnout mozek.

od: dew
pro: all
12.08. 15:24
Hele pražská bando, co kdybysme kampaň zrestaurovali outdoorově? Zrovna sedím v Karlíně v přístav 18600, dají se tu v parku rezervovat velké stoly a když si vezmeme lampu, můžem i po západu slunce. :))
od: noximo
pro: dew
12.08. 16:09
No já jsem stále dočasně mimopražský a do Prahy nejezdím. Abych se tam dostal, tak bych si musel vzít minimálně půlden volno, protože v tomhle vedru pracuju spíš přes noc. Klidně bych to do toho investoval, stejně se musím po dlouhé době mrknout, za co vlastně platím ten nájem, ale nevím, jestli by se mi pak na to chtěla dávat dovolená pravidelně.

Kdyby to bylo v sobotu, tak by to nebyl vůbec problém, ale to pochybuju, že by to vyhovovalo ostatním.
od: Nightmare
pro: dew
12.08. 16:19
pro me je to mozne od zari po prestehovani,vozim pritelkyni za morcatama kazdej vecer po praci a pripravujem se na stehovani,ale zari by pak slo.
od: dew
pro: Nightmare
12.08. 16:33
V poho, spíš sonduju, ale za dobreho počasí bych ten Karlín nezavrhoval. :)
od: Kosmic
pro: dew
13.08. 13:21
Já jsem pro :)

od: marrio
pro: all
14.05. 20:09
Taky někdo podpořil Euthii?
od: marrio
pro: marrio
23.05. 22:56
https://www.kickstarter.com/projects/euthia/euthia-torment-of-resurrection?ref=android_project_share

Dneska zveřejněn legendary pledge, třeba to někoho přesvědčí teď. :)

od: 2/D
pro: all
10.05. 23:09
Ha, tohohle jsem si vubec nevsiml - hrajete v Praze / jak casto / je treba moznost se jeste vetrit ?
od: dew
pro: 2/D
10.05. 23:39
stihli jsme uvodni seanci, planovali jsme jednou za dva tydny, ale pak to rozprasila korona
od: 2/D
pro: dew
10.05. 23:52
ach tak. My jsme rok zpatky hrali se skupinou pratel, ale rozpadlo se to - nejak vyprchala vule obetovat polovinu soboty a hlavne vykombinovat kalendare vsech.
od: Nightmare
pro: 2/D
11.05. 09:45
Obnovíme to po krizi,postnu sem navrhy terminu.
Pro účast jde udělat max to,že to nebude moc často,bude to v týdnu a budeme mít variantu kdy 1-2 lidi nemusí nutně přijít,dokud se sejdem aspon 4. Je nás tak 7 s tebou.
Rogen to mastí i po netu,ten dorazí určitě :D
od: 2/D
pro: Nightmare
11.05. 11:11
No tak to je paráda, dejte vědět.

Co máte zatím za classy a jakou verzi hrajete?
od: Nightmare
pro: 2/D
11.05. 16:44
Jako uvod jsme dali DND5e Lost Mines of Phandeler s premade classama :)
Vlastni udelame u dalsiho dobrodruztsvi,chci se nejdriv ujistit ze bude nejaka dochazka :)
od: dew
pro: Nightmare
11.05. 21:25
mno hele pocitej s tim, ze "po krizi" nebude za dva tydny. vzhledem k tomu, ze ses priznal, ze to po praze krosis bez rousky, nehodlam delat vektor do mlade boleslavi. i kdyz to vlastne taky zvladnes ty, co.
od: Marta
pro: Nightmare
12.05. 06:34
ha...diky za info :)

uprimne nechapu jednu vec - jak pri praci zvlada i parit ;)
od: DJK
pro: Nightmare
12.05. 15:04
7 lidí? Kde se jich tolik vzalo...

já jsem teď pracovně extrémně zahlcenej, takže si mě asi můžeš min do podzimu škrtnout
od: Kosmic
pro: Nightmare
12.05. 15:23
Já s tím počítám, takže mě stále počítej :)
od: Nightmare
pro: DJK
14.05. 08:25
Já, ty, dew, kosmic, rogen, 2/d,noximo.
@dew:chapu.
od: 2/D
pro: Nightmare
19.05. 19:43
Počítejte semnou, myslím na to, ale nejdřív budu mít nějakej prostor koncem příštího týdne.

od: Kyblik
pro: all
09.05. 15:03
uplne me to minulo, ale pred dvema rokama byl na Kickstarteru Street Fighter Miniature Game. to me ted ani tak moc nezajima, ale az to vyjde, coz by melo byt cca do par mesicu, tak pak bude k pledgnuti Mortal Kombat Miniature Game. coz je super :) dela na tom Angry Joe, jako hlavni designer.

od: Gandalf
pro: all
14.04. 17:21
Máte nějaký must-have deskovky? Primárně teď ty jednodušší společenský/party hry. Např: dixit, krycí jména, scrabble.. a podobně. Mám doma i Arkham/Eldritch horror a podobný, ale jedná se mi spíš o jednodušší rychlejší hry, kde člověk nemusí moc studovat pravidla... Díky
od: Iggy
pro: Gandalf
14.04. 17:46
kromě těch co jsi zmínil si nemůžu vynachváli coup (jenom prosím nekupuj tu českou mafiánskou verzi, je hnusná jak prdel), secret hitlera a chrononauts.
od: Richmond
pro: Gandalf
14.04. 18:16
Port Royal, Tichu
od: vrennatic
pro: Gandalf
14.04. 23:04
Ja moc deskovek rad nemam, ale takove Tipni si, dostupne v ruznych variacich, je imho super party hra.
od: Richmond
pro: Gandalf
16.04. 10:49
ale pokud bys chtěl i non-party nebo víc heavy meaty hry, tak tam by byl seznam asi jiný :)
od: panta
pro: Gandalf
16.04. 12:02
Ještě ideálně kdybyste měli nějakej tip, co je trochu jednoduššího ražení, aby to šlo hrát i s dítětem (6 let, hrajeme spolu šachy a dává si to celkem...jen attention span je tak 30 sekund, klasika).
od: vrennatic
pro: panta
16.04. 12:16
S kratkym attention spanem by se hodila nejaka postrehovka typu Dobble, ne?
od: Gandalf
pro: Richmond
16.04. 20:35
na ty jsem bohužel moc blbej, ale dík :)
od: myny
pro: panta
17.04. 00:23
Halali - zvířátka proti myslivcům, mix šachů (možná spíš dámy) a pexesa, pro bystrý šestiletý dítě myslím ideální
https://stolni-hry.heureka.cz/mindok-halali_3

Safari Bar - jednoduchá karetní hra až pro 4 hráče, zvířátka se předbíhají ve frontě před barem a používají k tomu různý schopnosti (skunk vyhání ostatní smradem a tak). Herní čas 15 minut, takže ideální.
https://karetni-hry.heureka.cz/zoch-safari-bar/
od: Marta
pro: Gandalf
17.04. 10:11
od: Machi
pro: panta
18.04. 12:50
Goblíci jedlíci vypadají jako dobrá hra pro děti (defacto zajímavější piškvorky), koukni na recenzi od Planety her:

https://www.youtube.com/watch?v=PzU4OFq2wMs


Gandalf: Z jednodušších deskovek klasika Carcassone, nebo novější Kingdomino.
od: nithril
pro: Gandalf
19.04. 20:39
od: Mleako
pro: Gandalf
20.04. 09:31
Z jednoduchejch deskovek doporučuju Pandemic. Kooperativní pve hra, kde se snažíš likvidovat choroby po světě, každej má nějakou specifickou roli a dovednost a musíte koordinovat pohyb po mapě, abyste neprohráli. Má to pravidla na 2 nebo 3 stránky a jedna hra je tak na 45 minut. Když už se všichni naučí pravidla tak i míň.

Marta: Timeline je fajn, ale po dvou třech hrách už si všichni zapamatují aspoň orientačně letopočty a chce to novej balík karet.
DnD a deskovky
Vytvořeno11. února 2020 15:05
AutorJitrnicka
ModerátorNightmare